Validasyon

93/42/EEC (AT) Tıbbi Cihaz Yönetmeliği, tıbbi cihaz üreticilerinin uygunluk göstermekle yükümlü olduğu, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından oluşturulmuş bir yönetmeliktir. 93/42/EEC (AT) Tıbbi Cihaz Yönetmeliği basit bir şekilde ürünün sağlaması gereken bütün güvenlik ve performans parametrelerinin (uygulanabildiği ölçüde biyouyumluluk, biyomekanik, sterilite, raf ömrü, var ise ürüne özgü standartlara uygunluk) bu parametrelerin uygulanmasına yönelik stratejilerin belirlenmesi ve nihayetinde bu özelliklere uyumluluğun ispatlanmasını beklemektedir. Uyumluluğun ispatı için yapılan tüm bu çalışmalar bir teknik dosya içerisinde bir araya getirilir. Bu uygunluk sağlandıktan sonra ürün, 93/42/EEC (AT) Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’nin belirlediği şekilde CE işaretlenebilir. Firma 93/42/EEC (AT) Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygunluğu ise CE Belgesi ile gösterir. Ürün düşük risk grubunda ise tıbbi cihaz üreticisi sorumluluğunda hazırlanan Uygunluk Beyanı (Declaration of Conformity) tıbbi cihaz(lar)ın pazarda satışı için yeterli olacaktır. Orta ve yüksek risk grubunda yer alan tıbbi cihazlar mutlak suretle onaylanmış kuruluş denetimine ve onayına ihtiyaç duyar. Tıbbi cihaz üreticisi onaylanmış kuruluş denetimlerini başarı ile tamamladıktan sonra CE Belgesini almaya hak kazanır.

Çok yönlü bir bakış açısı sergilenmesi gereken, standart ve yönetmelik bilgisine ihtiyaç duyulan ve uygulamalarda tecrübe sahibi olunması gereken bu süreçte Tıbbi Cihaz CE Belgelendirme Danışmanlığı desteği almak,

 • Optimum sürede CE Belgenizi almanızı,
 • Organizasyonunuzda yer alan personelin standart, yönetmelik ve kalite bilinci seviyesinin arttırılmasını,
 • 93/42/EEC (AT) Tıbbi Cihaz Yönetmeliği gereksinimlerini doğru anlayıp, etkin, anlaşılır ve geliştirilebilir bir şekilde uygulanmasını,
 • Gereksiz harcamalardan kaçınılmasını sağlar.

TıbbiCE Danışmanlık Eğitim ve Validasyon Hizmetleri yurt içinde ve yurt dışında tıbbi cihaz üreticilerinin ISO 13485 ve CE Belgelendirme (93/42/EEC (AT)) süreçlerinde danışmanlık, eğitim ve validasyon hizmetleri sunan, biyolog, biyomedikal, makina, metalürji ve tıp mühendislerinden müteşekkil, Türkiye'nin en geniş uzman kadrosuna sahip firmasıdır.

TıbbiCE Danışmanlık Eğitim ve Validasyon Hizmetleri, Ürün ve kalite yönetim sistemi belgelendirmesi hususunda “Amaca Yönelik, Çözüm ve Müşteri Memnuniyeti Odaklı” çalışmayı kendisine ilke edinen eğitmen ve danışman kadrosuyla müşteri veri gizliliğini esas alan bir kuruluştur.

9 yılda 140’ün üzerinde tıbbi cihaz üreticisinin 300’den fazla tıbbi cihaz belgelendirme sürecinden edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi siz değerli üreticilerle paylaşıyor, süreçlerinizi profesyonel bir şekilde yürütüp optimum sürede belgelendirme çalışmalarınızı tamamlamayı hedefliyoruz.

 • Validasyon Nedir?
 • Hangi Proseslerin Validasyonları Gerçekleştirilmelidir?
 • Etilen Oksit Sterilizasyon Validasyonu
 • Buhar Otoklav Sterilizasyonu Validasyonu
 • Gama Sterilizasyonu Validasyonu
 • Paketleme Validasyonu
 • Ulustrasonik Yıkama Validasyonu
Validasyon Nedir?

Validasyon gerçekleştirilen proseslerin beklenen sonuçları vermesi prensiplerine göre kanıtlanması işlemidir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Validasyon Hakkında Daha Detaylı Bilgilendirme İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım..

  © 2019 Tibbice Danışmanlık Tüm Hakları Saklıdır. Softcom